Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Gelmiş geçmiş en yüksek bütçeli 10 oyun

En çok bütçeli 10 oyun yazımızla karşınızdayız. tek oyunun başarılı olabilmesi ve çok fazla sayıda oyuncuyu kendine çekebilmesi amaciyla çok bütçe de gerekiyor. ama çok bütçelere karşın beklenen alakayı göremeyen oyunlar da var. Bu yazımızda maksimum bütçeli oyunlar dosyasını açacağız.

Oyunlar grafikleriyle ve hikayesiyle alaka çekiyor. ama bu iki esas zenginliği sağlamak amaciyla de hatri sayilir büyüklükte stüdyoların çalışmaları gerekiyor. Bu stüdyolar amaciyla de hatri sayilir büyüklükte bütçeler sağlanması gerekiyor. İşte maksimum bütçelerle geliştirme aşamasından geçen oyunlar…

Dünya genelinde maksimum bütçeli 10 oyun

Dünya genelince milyonlarca oyuncu insan bulunuyor. Bir hayli türde oyun sevdalısı bulunuyorken oyun firmaları da oyunculara en iyi yapımları sunmayı amaçlıyor. Oyuncuları etkileyecek hikayeler, grafikler, pazarlama taktikleri vb. Bir hayli mevzu bulunuyor. Önde gelen oyun firmaları da çok satış adetleri sağlamak ve istikbal ele geçirmek amaciyla kesenin ağzını açıyor. Bütçe miktarlarına bakıldığında aslında tek oyunun, tek film benzeri bütçeye sahip olduğu görülüyor.

En çok bütçeli oyunlar incelendiğinde, çoğu oyunun kendisinin döneminde en çok oynanan oyunlar listesine girdiği görülüyor. ama tek oyunun çok bütçeli olmasının da dezavantajları bulunuyor. çok maliyetle hazırlanan oyunlar, oyuncularla çok satış fiyatıyla buluşuyor. Bu da oyunun dahada az oyuncuya ulaşması mananına geliyor.

Ayrıca çok bütçeli oyunların çok grafik alternatifleri de bulunuyor. Oyunculara gerçekçi tek görsel sunabilmek amaciyla de hatri sayilir büyüklükte maliyet altına girmek gerekiyor.

Şimdi en çok bütçeli 10 oyun listemize başlayalım. Liste düşük miktardan çok miktara göre sıralanacak. anlatilan miktarların yüzde 100 doğru olamayacağını ama gerçeğe en yakın değerler olduğunu da belirtmekte yarar var. Sıralama, oyunların çıktığı vakte göre değil günümüze göre ayarlandı. Örneğin 1997 ve 2008 seneninde yayınlanan oyunların bütçe miktarı, 2020 enflasyon oranlarıyla tekrar hesaplandı.

10. Grand Theft Auto IV

en çok bütçeli 10 oyun

Efsaneleşen Grand Theft Auto serisinden tek oyunla en çok bütçeli 10 oyun yazımıza başlıyoruz. RockStar Games tarafından geliştirilen oyun, 29 Nisan 2008 tarihinde oyuncularla buluşmuştu. pc ve PlayStation üç ve Xbox 360 üzerinde oynanabilir var olan oyun, oldukça sevilmişti. ama kendisinden ardindan gelen GTA V’in gölgesi altında kalmaktan kurtulamadı.

Oyun 2008’de 100 milyon dolar bütçe ile geliştirilmişti. Bu bütçe miktarını suanki ahenk gösteren ücret şartlarına göre değerlendirdiğimizde ise karşımıza 119 milyon dolar benzeri tek kıymet çıkıyor.

9. Shadow Of The Tomb Raider

en çok bütçeli 10 oyun

Efsane serilerden biri var olan da Tomb Raider. Serinin 14 Eylül 2018 seneninde oyuncularla buluşan sürümü Shadow of the Tomb Raider, Eidos Montréal tarafından geliştirildi ve yapımcısı Square Enix olmuştu. hemide konsol ayni vakitte da pc amaciyla hazırlanan oyun, Google Stadia’da da oyuncularla buluşmuştu.

Başrol Lara Croft, Amerika kıtasındaki tropikal yerlerde bulunmaya ayni ritimde devam ediyor. Paralı askerlere karşı verdiği ugras hikayeye istikamet verirken, oyun klasik Tomb Raider hikayesini de işliyor.

2018 seneninde yayınlandığında 125 milyon dolar bütçeyle dikkat çeken oyun, suanki enflasyon oranlarıyla 127 milyon dolar bütçeye eşit geliyor.

en yükse bütçeli 10 oyunoyun bütçeleriyüksek bütçeli oyunlaryüksek fiyatlı oyunlar