Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Gelişmiş yapay zeka destekli Sony sensörler tanıtıldı

Akıllı telefon piyasasında eski günlerini yaşayamayan Sony, o günlere dönmek için çabalıyor. Firmanın telefon satışları eskisi gibi olmasa da, birçok üreticiye kamera sensörü satışı devam ediyor. Özellikle IMX model sensörler oldukça rağbet görüyor. Son gelen haberlere göre, gelişmiş yapay zeka destekli Sony sensörler tanıtıldı.

Tanıtılan bu sensörler, akıllı telefon kameralarının geleceği olarak gösteriliyor.

Gelişmiş yapay zeka destekli Sony sensörler geleceğin teknolojisi olabilir

Akıllı telefonların kameraları, donanım anlamında oldukça gelişme kaydetti. Ancak iyi bir yazılıma ve sensöre sahip olmayan kameralar, yüksek Megapiksel değerine sahip olsalar da beklenilen etkiyi veremiyorlar. Son birkaç yıldır, birçok akıllı telefon üreticisi yapay zeka destekli akıllı telefonlar sunmayı başardı. İki adet IMX sensör tanıtan Sony, bu sensörlerin gelişmiş yapay zeka desteğine sahip olduğunu belirtti.

Akıllı telefonlardaki sensörlerin boyutları küçük olduğu için, birçok işlem yapay zeka ve yazılımla hallediliyor. Özellikle gece çekimlerinde yazılımdan oldukça fazla yardım alınıyor. Sony’nin yeni tanıttığı yeni sensörler, içerisinde bir adet gömülü yapay zeka işlemcisi barındırıyor. Tanıtılan bu yapay zeka destekli Sony sensörler, şimdilik son kullanıcı için sunulmayacak. Daha çok endüstriyel amaçlarla kullanılması planlanan sensörlerin ilk müşterisi de Amazon oldu. IMX sensörlerin ortalama maliyeti ise 90 Dolar olarak belirtildi.

Son kullanıcıda olduğu gibi, endüstriyel alanda kullanılan sensörler için de yapay zeka desteği oldukça önem taşıyor. Kargo teslimatı yapan bir Drone’un üzerinde bulunan kamera, yapay zeka sayesinde teslimatı yapacağı kişiyi tanıyabilir. Güvenlik kameralarında bulunan sensörler, yapay zekanın gelişmesi ile birlikte şüpheli hareketler sergileyen kişileri daha kolay tespit edebilir.

Siz yapay zeka destekli sensörler hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir kamera aradığınız en önemli özellikler nelerdir?

sonySony kamera sensörleriSony sensörlerSony yapay zeka destekli kamera sensörleri

Kaynak :shiftdelete