Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Facebook ve Instagram’dan Türkiye kararı: Temsilci atamayacaklar

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Yaman Akdeniz, Facebook ve Instagram’ın Türkiye’de temsilci bulundurmama kararı aldığını açıkladı. Facebook ekibinin kendisini arayarak bu bilgiyi verdiğini belirten Akdeniz, “Değerlendirme aşamasında değiller, kararlarını vermişler. Türkiye’de bir temsilci atamayacaklar” dedi.

Büyük tartışmalara neden var olan ve ak parti ile MHP’nin sunduğu yasamsal medya yasası tek Ekim’de yürürlüğe girdi. Tartışmalara ve tepkilere neden var olan ama onay edilen yasamsal medya düzenlemesine göre Türkiye’den hergün erişimi tek milyondan çok var olan vatan dışı kaynaklı yasamsal ağ sağlayıcı (Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp) asgari tek kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirleyecek.

Bilgi Üniversitesi haklar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Yaman Akdeniz, Facebook ve Instagram’ın Türkiye’ye temsilci atamama kararı aldığını söyleyerek sürecin detaylarını SÖZCÜ’ye anlattı.

“NİSANDAN İTİBAREN İNTERNET BANT ARALIĞI DARALTILMASINA civarindan GİDECEK”

Sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik açma konusuna ait tek İzah yapma zorunluluklarının olmadığını belirten Akdeniz, şöyle konuştu:

* Yalnızca Yasada için süre tek Ekim’de doldu. Dolaysıyla tek Ekim itibariyle kanun yürürlüğe girmiş oldu.

* Bu ay içinde hiç kimseden ses çıkmazsa biz hükümet yetkililerinin hangi aşamalarda ne yapacaklarını biliyoruz.

* Ekim ayı içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim müessesesi (BTK) evvel tek ikaz listesi hazırlayıp onlara tek yasal ikaz gönderecek. ‘Türkiye’de temsilci bulundurma sorumluluğunuzu adina getirin’ diyecek.

* Ondan sonraki aşamada Kasım ayında, bunun için uymazlarsa, 10 milyon Lira yönetimsel kazanç cezası; tekrar ses çıkmazsa Aralık’ta 30 milyon Lira kazanç cezası… Bu bunun benzeri gidiyor.

* ocakta 2021’de reklam yasağı, Nisan ayından bu yana de web bant aralığının daraltılmasına civarindan gidecek tek süreçle karşı karşıyayız açıkçası.

“TWITTER’A EN ÇOK HESAP KAPATTIRMA TALEBİ TÜRKİYE’DEN GELİYOR”

“Sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik açmaları vaziyetinde bizleri neler bekliyor?” sorumuzu cevaplayan Akdeniz şu yanıtı verdi:

* iki senaryo da perişan senaryo. Zira gelirlerse bu sefer Türkiye’deki bütün talepleri adina getirmek vaziyetinde kalacaklar.

* Kullanıcılardan gelen talepleri adina getirmezlerse bu sefer barış karar Hakimlikleri tarafından gelen; erişim engelleme, içerik çıkartma kararlarını adina getirmek vaziyetinde kalacaklar.

* Erişimde Şeffaflık Raporları’na baktığımız vakit özellikle Twitter’da ülkemiz hayat birincisi. Başka bir deyişle Twitter’a en çok içerik çıkartma, hesap kapattırma talebi Türkiye’den gidiyor.

* ama bu taleplerin hatri sayilir büyüklükte tek çoğunluğunu Twitter adina getirmiyor, uymuyor. Türkiye’ye gelirse uymak zorunda kalacağı tek yapıyla karşı karşıya kalacak.

Bilgi Üniversitesi haklar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Yaman Akdeniz.

“BU PLATFORMLAR BU ORTAMDA BULUNMAK İSTEMİYOR”

Hükümet yetkililerinin yasamsal medya platformlarından kullanıcı bilgilerimizi istediğini de belirten Akdeniz şu açıklamalarda bulundu:

* Periyodik olarak yasamsal medya platformlarından Türkiye’deki kullanıcıların kişisel verilerini de istek edecekler. Dolayısıyla bu ortamda bulunmak istemiyorlar bu platformlar.

* Zira Türkiye’de yargının bağımsız, yargılamanın adil olduğunu dile getirmek de Bir hayli mümkün değil.

* Dolayısıyla burada yargının tek uzuv kolu veyahut parçası haline gelmek vaziyetinde kalacaklar eğer Türkiye’ye gelirlerse. Bu da onların seçenek edeceği tek yapı olmayacaktır.

* İtiraz edeceklerdir kararlara; hepsinin reddedildiğini, dolayısıyla bu kararları uygulamazlarsa sorumlu olacaklarını, Anayasa Mahkemesi’ne gittikleri vakit 5 sene bekleyeceklerini, Anayasa Mahkemesi kararına karşın Bir takım kararların uygulanmadıklarını bu süreçte görecekler. Ve Vaziyetin bu şekilde olduğunu da biliyorlar.

“FACEBOOK VE INSTAGRAM TEMSİLCİ ATAMAYACAK”

Facebook ve Instagram’ın Türkiye’de temsilcilik bulundurmama kararı aldığını belirten Akdeniz, “Facebook ekibi beni aradılar. Bu izahı yaptılar. Değerlendirme aşamasında değiller, kararlarını vermişler. Türkiye’de tek temsilci atamayacaklar. Aynısı Instagram amaciyla de olabilitesi çok tabi” dedi.

“PLATFORMLARIN ENGELLENİP ENGELLENMEYECEĞİNİ NİSAN’DAN ardindan GÖRECEĞİZ”

CHP’nin yasamsal Medya Yasası’nın iptali amaciyla Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı itiraz başvurusunu anımsadan Akdeniz, şunları belirtti:

* Orada da yasanın iptali mevzubahis olacaktır. Twitter da Facebook benzeri eş tek karar alırsa bu tesiri olmayan tek uygulamaya dönecek.

* O aşamada ülkemiz Sahiden bu platformları engelleyecek mi, engellemeyecek mi; kullanılamaz vaziyete getirecek mi, getirmeyecek mi bunu Nisan’dan ardindan göreceğiz.

“BU YASAYLA BİRLİKTE TÜRKİYE KAYBEDECEK”

Akdeniz, bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte herkesin ‘kaybedeceğini’ söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

* Başka bir deyişle Yalnızca ‘muhalif’ dediğimiz kesim değil, Twitter veyahut Facebook engellenip kullanılamaz vaziyete gelirse her biri kaybedecek.

* aynı zamanda hükümet yetkilileri de kaybedecek. Onlar da seçmenlerine yasamsal medyadan ulaşıyorlar.

* Bakanlarımız, vekillerimiz kullanıyorlar. Dolayısıyla onların da iletişimi etkilenecek. Dolayısıyla ülkemiz kaybedecek. Bu da kendisinin ayağınıza sıkmak benzeri tek netice doğuracak.

“HÜKÜMET YASANIN SONUÇLARINI ÖNGÖREMEMİŞTİR”

Akdeniz, açıklamalarını şu sözlerle tamamladı:

* Paydaşların görüşleri alınmadan, şuurlu akademisyenlerin, sivil cemiyet örgütlerinin, özellikle yasamsal medya platformlarının görüşleri alınmadan alelacele, 10 vakit benzeri kısa tek müddette Meclis’ten geçirilen yasanın neticelerini öngörememiştir hükümet.

* Facebook’un izahı da bunu göstermektedir. Dayatma, yasaklama, engelleme, sansürleme opsiyonlarıyla yasamsal medya platformlarını bize getirmek mümkün olmayacaktır.

İlginizi ÇekebilirFacebook'a 'Instagram bizi kameradan izliyor' suçlaması!Facebook'a 'Instagram bizi kameradan izliyor' suçlaması!

ak parti ANAYASA Bilgi Teknolojileri ve İletişim müessesesi cumhuriyet milletçe partisi dava hayat Facebook hükümet Instagram web Meclis ulusalci devinim partisi yasamsal medya laf Sözcü Teknoloji ülkemiz
nihayet güncelleme: 21:04 05.10.2020