Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Epic Games Apple karşısında ilk zaferini kazandı!

Epic Games ve Apple davası amaciyla Federal mahkeme evvel kararını verdi. Apple hatırlarsanız Epic Games’in meşhur Battle Royale oyunu Fortnite’ta oyun içi tediye amaciyla kendisinin tediye sistemini devreye sokmuştu. App Store kaidelerine ters var olan bu atilim sonrası Fortnite, App Store mağazasından kaldırılmıştı. İkili arasında süre gelen davada ise Federal Mahkeme evvel ara kararını verdi…

Epic Games ve Apple davası amaciyla ara karar

Davada Federal tek Yargıç, Epic Games ve Apple arasında süre gelen mücadelede, Epic Games’in belli konularda mağdur edildiğine karar verdi. Fortnite‘ın App Store üzerinden kaldırılması bildiğiniz benzeri Apple amaciyla yeteri civarindan olmamış ve oyun geliştiriciler amaciyla hatri sayilir büyüklükte önem taşıyan Unreal Engine amaciyla de Apple bütün desteği kesmişti ama Federel Mahkeme, ihtiyati önlem kararı vererek en azından dava sonuçlanana civarindan Unreal Engine engellemesinin durdurulmasına karar verdi.  Bu kararın başka mühim neticesi ise Apple’ın Fortnite amaciyla App Store kapılarını açmak zorunda kalmaması. Mahkeme Apple’ın Fortnite amaciyla yaptırım uygulamaya ayni ritimde devam etmesinin bu önlem kararının ihlali olmadığına da karar vermiş oldu.

epic apple, epic games ve apple, epic games apple davası, unreal engine, fortnite

Bu kararla birlikte, en azından Epic Games’in hatri sayilir büyüklükte istikbal kaynaklarından biri var olan Unreal Emgine oyun motoru amaciyla Apple kapılarını tekrar açmak zorunda kalmış oldu. Bu PUBG, Call of Duty Mobile benzeri üst düzey Battle Royale oyunlarının da Apple tarafında yaşayabileceği yazılımsal sorunların önüne geçmesini sağlayacak.

Son olarak Epic ve  Apple arasında geçen bu savaşa Microsoft müdahil olmuş ve açıkça ad vermese de, kendisinin uygulama mağazası MS Store amaciyla kaleme alınan ilkelerde uygulama mağazalarının geliştiricilerin önünü açması gerektiğini dile getirmişti.

epic gamesepic games appleEpic Games Apple davasıepic games unreal engineEpic Games ve AppleEpic Games vs Applefortniteunreal engine mahkeme kararıunreal engine zaferi