Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Emisyonların azalmasını biz de istiyoruz…

Türkiye'de de faaliyet gösteren kiralama şirketi LeasePlan'ın Mobility Monitor adını verdiği araştırmasında ikinci bölüm açıklandı. Araştırma, Türkiye’deki araç kullanıcılarının yüzde 36’sının emisyonları azaltmak için istekli olduğu ortaya koydu.

LeasePlan, dünyanın önde gelen araştırma firmalarından biri var olan Ipsos ile birlikte hazırladığı Mobility Monitor araştırmasının “Araç verileri ve Gizlilik” bölümünü yayınladı. Araçların sürücü verilerini kaydetmesi ve bu verilerin otomobil firmaları tarafından kullanılmasına baz alinarak araştırmaya, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 değişik ülkeden 4.000’in üzerinde kişi katılım sağladı. Araştırma, katılımcıların hatri sayilir büyüklükte çoğunluğunun kişisel verilerinin kime ait olduğu ve verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılmasıyla alakalı kaygı duyduğunu alana çıkardı.

Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 53’ü araçlarından alınan bilgilere kimlerin sahip olduğu ile alakalı kaygı duyuyor. Kullanıcıların yüzde 52’si sattığı araçlarda kişisel verilerinin kalmasından dolayı endişeliyken, yüzde 49’u ise bu verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılacağından kaygı ediyor.

Araç emisyonlarının azaltılması seklinde verilerimi paylaşırım diyenlerin oranı yüzde 68 iken, araç performansını artırması seklinde veri paylaşımında kaygı duymayanların oranı ise yüzde 66’yı buluyor.

İLGİLİ HABERTürkler elektrikli otomobillere sıcak bakıyorTürkler elektrikli otomobillere sıcak bakıyor

En çok ‘koşulsuz evet’ diyen memleket ülkemiz Araştırma, Türkiye’deki katılımcıların trafik sıkışıklığı ve yolcu süresinin azaltılması konusundaki alakasını de alana koydu. 16 katılımcı memleket içinde trafik sıkışıklığı, maliyetlerinin azaltılması, araç performansının artırılması ve emisyon azaltımı amaciyla koşulsuz şekilde en çok “evet, paylaşmaya istekliyim” diyen memleket ülkemiz oldu. Trafik sıkışıklığı ve yolcu süresini azaltmak amaciyla Türkiye’deki katılımcıların yüzde 38’i verilerini paylaşmaya koşulsuz istekliyken, yakıt ve bakım maliyetlerini azaltmak ile araç performansını artırmak amaciyla istekli var olan Türklerin oranı yüzde 37’yi buldu. Ayrıca, Türklerin yüzde 36’sının emisyonları azaltmak amaciyla bilgilerini paylaşmaya istekli olduğu da alana çıktı.

Türklerin yüzde 57’si endişeli

Türkiye’deki katılımcıların kişisel verilerin paylaşımı konusundaki endişeleri, araştırma sonuçlarının ortalamasına yakın seyretti. Bu kapsamda, araç verilerinin kime ait olduğu ile alakalı Türk katılımcıların yüzde 57’si kaygılı olduğunu belirtirken, yüzde 22’si kaygı duymadığını belirtti. Aracın art iade edildiği veyahut satıldığı vaziyetlerde içerisindeki kişisel veriler ile alakalı kaygı duyan Türk katılımcıların oranı yüzde 52 iken, katılımcıların yüzde 31’i bu vaziyetten dolayı kaygılı olmadığını bildirdi. Ayrıca, verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılmasında kaygı duyan Türk katılımcıların oranı yüzde 51 iken, kaygı duymayanların oranı yüzde 22 olarak kaydedildi.

LeasePlan ülkemiz genel Müdürü Türkay Oktay, araştırmayla alakalı yaptığı değerlendirmede, “16 ülkede gerçekleştirilen Mobility Monitor araştırmamız gösteriyor ki, Türkler olarak sebeplerini bildiğimiz vaziyetlerde anonim veyahut koşulsuz olarak araç verilerimizin paylaşımı ile alakalı müspet tek tutumumuz var. Unutmamalıyız ki dahada emniyetli sürüş, dahada sürdürülebilir tek dünya, dahada düşük bakım ve yakıt maliyetleri ve Hem de trafik probleminin önüne geçilmesi benzeri Bir hayli alanda da kullanılabilecek araç verilerinin; kullanıcıların rızası ve farkındalığı ile toplanıyor olması hatri sayilir büyüklükte önem taşıyor. Kullanıcıların veri paylaşım kararlarını diledikleri vakit kolaylıkla değiştirebilmesi de kişisel verilerin savunmasının bütün hayat gündeminde çok mühim yer tuttuğu nihayet vakitlerde oldukça elzem” yorumunda bulundu.

LeasePlan ülkemiz genel Müdürü Türkay Oktay

En kaygılı memleket İspanya, en istekli Portekiz ve Polonya

LeasePlan araştırmasına göre, araç verilerinin paylaşımı ile alakalı en çok kaygı duyan memleket İspanya oldu. Bu doğrultuda, İspanya’daki katılımcıların yüzde 76’sı verilerin kime ait olduğu ile alakalı kaygılı olduğunu belirtirken, yüzde 70’i aracın satıldığı veyahut art iade edildiği vaziyetlerde kalabilecek kişisel verilerden kaygı duyuyor. Ayrı olarak İspanya, araç verilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılmasında yüzde 69 oranında kaygı duyduğunu belirterek dorukta yer alıyor. Sürüş verilerini paylaşmaya en istekli var olan ülkeler ise Portekiz ve Polonya olarak dikkatleri çekiyor. Anonim olarak paylaşmaya istekli olanlar da göz önüne alındığında, Portekiz ve Polonya; trafik sıkışıklığı, maliyetlerinin azaltılması, araç performansının artırılması ve emisyon azaltımı amaciyla verilerinin paylaşılmasını en çok istek eden ülkelerin başında geliyor.

hayat İspanya oto Polonya Portekiz trafik ülkemiz