Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Elon Musk, Çinlileri tebrik etti-haberini oku

Dünya dışında yaşam belirtileri bulmak için çalışma yapan ve belli bir başarıya ulaşan sayılı ülkeler ve kurumlar var. Keşif görevi kapsamında Perseverance aracını Mars’a gönderen ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bunların başında geliyor. NASA’nın çalışmaları hız kesmeden devam ederken, Çin’den de önemli haberler geldi.

Mars görevinde kayda değer başarıya ulaşan Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA), aracının kızıl gezegene indiğini duyurdu. Ülkenin bu hamlesi, SpaceX CEO’su Elon Musk’ın da takdirine şayan oldu.

Çinliler Mars’a gitti, Elon Musk tebrik etti

Çin Ulusal Uzay Dairesi’nin (CNSA) gönderdiği uzay aracı Cumartesi sabahı Mars’a başarıyla indi. Bu operasyon, ülkeye Dünya dışındaki bir gezegene ilk defa ulaşma unvanı kazandırdı. Araç şu anda Mars’ın kuzey yarımküresindeki geniş bir düzlük olan Utopia Planitia’nın güney kısmındaki bir noktada bulunuyor.

elon musk

Çin’in Mars keşfi için gönderdiği araç yüzeye indi.

Çin Ulusal Uzay Dairesi’nin gönderdiği Tianwen-1 aracının Dünya’ya sinyal iletebilmesi için güneş panellerini ve antenlerini açması gerekiyordu. CNSA yetkilileri aracın kendini hazırlamasını epey bir süre bekledi. Dünya ile Mars arasındaki 320 milyon kilometrelik mesafe nedeniyle 17 dakikadan fazla gecikme yaşandı. Ancak günün sonunda CNSA, aracın başarılı bir şekilde Mars’a indiğini ve sinyal alabildiklerini doğruladı.

Ülkenin bu başarısına SpaceX, Starlink ve Tesla gibi büyük şirketleriyle tanınan Elon Musk da kayıtsız kalmadı. Mars görevinin çok zor olduğunu belirten dünyaca ünlü iş adamı operasyonda emeği geçenleri tebrik etti. Elon Musk açıklamasında “Congratulations!! Mars is very difficult.” (Tebrik ederim! Mars çok zordur) ifadelerini kullandı.

Çin Ulusal Uzay Dairesi’nin Mars keşfi görevi kapsamında gönderdiği Tianwen-1 aracı, yüzeye 25.1 derece kuzey enleminde ve 109.9 derece doğu boylamında indi. Çin’in ilk Mars keşif görevinin baş sorumlularından Zhang Rongqiao, yaptığı açıklamada “Bugünün başarısı zor kazanılmıştır” dedi.

Çin Marselon musk

Kaynak :shiftdelete