Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye kaçıncı sırada?

Her yıl çeşitli kıstaslara göre yenilenen dünyanın en güçlü pasaportları listesi 2020 yılı verileriyle güncellendi. Nomad Capitalist isimli strateji şirketi, ülkelerin kriterlerindeki pozisyonları analiz ederek, dünyanın en güçlü pasaportlarını açıkladı.

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada değişen sistematikler, şimdiye kadar bilinen tüm dengeleri altüst etti. Hiç şüphesiz ülkelerinde güçlü yönlerini de etkileyen bu salgın, bazı ülkelere de olumlu yansımış gözüküyor.

Dünyanın en güçlü pasaportları 2020

Ülkelerin küresel gücünü gösteren materyallerden olan pasaportların güncel durumdaki değeri araştırıldı. Geçtiğimiz bir yıllık süreçte İsveç, 2019 yılının birincisi Lüksemburg ve İrlanda ile birlikte toplam 199 ülke arasında dünyanın en güçlü pasaportuna sahip ülke olmayı başardı.

Aslında ilk sırada olan üç farklı ülke bulunuyor. İsveç, Lüksemburg ve İrlanda, Nomad Capitalist’e göre birinci sıraya yerleştirilmiş ancak 186 ülkeye erişimi olduğu için karşımıza ilk olarak İsveç çıkıyor.

Araştırma sonuçlarının hesaplanmasında kullanılan puanlama sisteminde; vizesiz yapılan seyahatler yüzde 50, ülke vatandaşlarını vergilendirilmesi yüzde 20, ülkeyle alakalı genel algı yüzde 10, çifte vatandaşlık yüzde 10 ve ülkedeki kişisel hak ve özgürlüklerin yüzde 10’luk puanlama katkısı bulunuyor.

Şirketin oluşturduğu “sayılarla pasaport” listesi ise şu şekilde oluştu;

– 26 ülkeye erişimi olan dünyanın en kötü pasaportuna sahip ülke Afganistan

– İlk on pasaportun 8’i Avrupa Birliği ülkesi

– İlk on pasaportun tamamı Avrupa bölgesinde

– Vatandaşların küresel vergilendirilmesi nedeniyle ABD pasaportu 40. sırada

– 191 ülkeye erişimi olan Japonya ise dünyanın seyahat için en iyi pasaportuna sahip

En güçlü pasaporta sahip 10 ülkeye yakından bakalım.

8 (3) – Malta – 112 puan

Malta Cumhuriyeti, Orta Akdeniz’de yer alan, Sicilya’nın güneyindeki adalar devletidir. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüz ölçümüne sahiptir.

dünyanın en güçlü 10 pasaportları 2020

Malta ekonomi olarak sıkıntı çekmeyen bir ülkedir. Ülkede evsiz bulunmamaktadır. Nüfusun yoğun olmaması sebebiyle halkın refah düzeyi normaldir. Ülkenin gelirlerinin yaklaşık yüzde 97’sini turizm oluşturmaktadır. Ülkede 35’ten fazla dil okulu bulunmaktadır ve yıllık bazda ortalama 90.000 öğrenci dil eğitimi için Malta’yı tercih etmektedir. Gelirlerin geri kalan kısmı ise ufak çaplı ihracattır.

Avrupa Birliği üyeliği aldıktan sonra Malta, Ocak 2014’te AB dışı vatandaşlara kendi yatırım yoluyla vatandaşlık programıyla Malta pasaportu satmaya başladı ve bu hükümet için ana gelir kaynaklarından biri haline geldi.

8 (2) – Çek Cumhuriyeti – 112 puan

Çek Cumhuriyeti ya da resmi kısa adıyla Çekya, Orta Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Tarihi Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir.

dünyanın en güçlü 10 pasaportları 2020

Geçtiğimiz yıl endeksinden dört noktayı geride bırakan Çek Cumhuriyeti, kendisini ilk kez ilk onda buluyor. 2004 yılında AB’ye katıldığından beri, Çek pasaportu daha da güçlendi. Şimdi 184 ülkeye erişim ile seyahat özgürlüğünde 8. sırada yer alıyor.

8 (1) – Singapur – 112 puan

Singapur ya da resmi adıyla Singapur Cumhuriyeti, Malay Yarımadası’nın güney ucunda, ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada ülkesidir. Kuzeyde Malezya’nın Johor eyaleti, güneyde ise Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrili, dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biridir.

dünyanın en güçlü 10 pasaportları 2020

Singapur hızla dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri haline geldi ve yaşamak için çok aranan bir yer haline geldi. 190 ülkeye erişimi olan Singapur’un saygın pasaportu bu kategoride sadece Japonya ile ikinci sırada geliyor.

dünyanın en güçlü pasaportlarıdünyanın en güçlü pasaportları listesi

Kaynak :shiftdelete