Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Dev yatırım kaçtı!

Alman Volkswagen’in yılan hikayesine dönen Türkiye yatırımı iptal edildi. Alman Automobilwoche’nin verdiği son dakika haberine göre Volkswagen, Türkiye’de fabrika kurmamaya karar verdi.

VW’ye yakın kaynaklara dayandırılan nihayet dakika gelişmesine göre Türkiye’deki fabrikadan vazgeçilirken, bu fabrikada üretilmesi düşünülen tertemiz kuşak Passat ve Suberb modellerinin Slovakya’daki var fabrikada üretilme kararı verildi. Türkiye’de 1.4 milyar dolarlık yatırımla de tertemiz oto fabrikası kurup kurmama konusundaki kararını tek sene içinde dört sefer erteleyen Alman otomobil devi, pandemi zamani sonrası otomobil sektöründeki ağırbaşlı daralma hasebiyle bu yatırımından vazgeçti.

İLGİLİ HABERVolkswagen'in ülkemiz yatırımında mühim gelişme!Volkswagen'in ülkemiz yatırımında mühim gelişme!

4 sefer ERTELENDİ

Geçtiğimiz sene hemide VW’nin CEO’su Herbert Diess ayni vakitte da başka şirket yetkilileri ertelemeye neden olarak Türkiye’nin Suriye’ye yaptığı operasyonu göstermişti.

1) Alman şirket evvel olarak ekim ayında Suriye’deki barış Pınarı Harekâtı hasebiyle Türkiye’deki oto fabrikası yatırım tasarınını ertelediğini açıklamıştı.

2) Kasım nihayetinde bu sefer VW CEO’su Herbert Diess, Manisa’ya fabrika açma Tasarıları konusunda, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki barış Pınarı Harekâtı’na dikkat çekerek, “İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, tek harp meydanının yanına esas atmayacağız” izahını yapmış ve kararın ertelendiğini söylemişti.

3) Volkswagen, aralık ayında yaptığı izahta ise fabrika yatırım kararını şubat ayında vereceğini açıklamıştı.

4) Şubat ayında ise konuya yakın tek şirket kaynağı Reuters’e yaptığı açıklamada, “Hala vaktimiz var ve bu kararı netlikle sene ortasına civarindan verebiliriz” izahını yapmıştı.

MANİSA’DA ŞİRKET KURULDU

Manisa’ya yapılacak mümkün yatırımın 1.4 milyar dolar civarında olduğu ve kapasitenin 300 bin adedi bulacağı açıklanmıştı. Volkswagen, iki Ekim’de Manisa’da 943 milyon 500 bin Lira sermayeli ‘Volkswagen Turkey otomobil endüstri ve Ticaret AŞ’ unvanlı şirket kurmuş, şirketin Ticaret Siciline kaydı, kurulacagi bildirilen fabrikayla alakalı evvel adım olarak değerlendirilmişti. Manisa’da kurulması tasarilanan fabrikanın senelik 300 bin araç imalat kapasitesine sahip olması ve takriben dört bin kişilik istihdam yaratması öngörülüyordu. 2020 senesi nihayetinde yapımına başlanması tasarilanan fabrikanın 2022’de üretime geçmesi bekleniyordu.

Volkwagen, Türkiye’de fabrika kurmaktan vazgeçerek,  tertemiz kuşak Passat ve Suberb modellerini Slovakya’daki fabrikasında üretme kararı aldı.

NELER OLMUŞTU?

Otomotiv sektöründe nihayet iki sene en mühim gelişmelerinden biri Volkswagen’in elektrikli modellerinin imalatı amaciyla Almanya’daki fabrikalarını bu vaziyete ahenk gösteren yapılandırmak istemesi oldu. Bundan dolayı Alman grup ülkemizde de çok seçenek edilen Passat ve Skoda Superb modellerinin imalatı amaciyla yer arayışına başladı. tertemiz tesis amaciyla marka doğu Avrupa’da tek yer aradığından dolayı “Türkiye” alternatifler arasında evvel sırada oldu. Volkswagen Turkey şirketi kuruldu, CEO Türkiye’ye geldi gitti, her biri tek İzah yaptı… Peki Volkswagen ülkemiz yatırımı şu vakit ne durumda?

Alman dev 2025 seneninde “1 milyon adet elektrikli oto satmış olacağız” hedefini bu sene iki sene erkene çekti. böylelikle 2023’te tek milyon, 2025’te 1.5 milyon var olan hedefleri, imalat kapasitelerini uzmanlara sorgulatmaya başladı.

Grup 2018 yılının ortalarından bu yana Skoda ve Seat markalarının Bir takım modellerinin talebine, imalat mananında yetişemediği amaciyla tertemiz tek tesis yeri arayışına girdiğini açıklamıştı. doğu Avrupa’da olması tasarilanan bu tesis amaciyla Türkiye’nin de aralarında olduğu Sırbistan, Romanya, Bulgaristan konuşulmaya başladı.

Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte markalarının oto imalatı amaciyla seçenek ettiği ülkemiz aslında bu alternatifler arasında en kuvvetli var olan seçenekti. Lojistik altyapı, üç tarafının denizlerle çevrili olması, ortada doğu ve batı Asya ile Avrupa’nın arasında tek köprü olması ülkenin kuvvetli tarafları oldu. ama 2018 yılının ortasından bu yana başlayan ahenk gösteren ücret kriz, cenup doğu hududunda var olan Suriye karmaşası, Irak’ın hâlâ stabil tek pozisyonda olmaması ve memleket içindeki siyasi konular Türkiye’nin adina başka ülkelere yönelmeye neden olacak unsurlar arasında oldu.

Almanya Asya Avrupa Bulgaristan canlı web Irak Manisa ortada doğu oto Romanya Sırbistan nihayet dakika Suriye ülkemiz Volkswagen
nihayet güncelleme: 13:44 01.07.2020