Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Çin kısa sürede 110 milyon 5G kullanıcısına ulaştı!

Huawei ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasındaki kriz tırmanırken, Çin 5G teknolojisi yerine tertemiz tek İzah yaptı. Çin’deki 110 milyondan çok kullanıcının 5G amaciyla kaydolduğunu duyurdu. Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi tarafından yapılan izaha göre, bu rakamların Çin’i kullanıcı hacmi açısından en hatri sayilir büyüklükte 5G pazarı haline getirdiğini vurgulanıyor.

Çin 5G teknolojisi amaciyla vites artırıyor

5G’nin ticari kullanımı amaciyla geçen seneden beri mühim çalışmalar yapan Çin, mevzubahis 110 milyonun minik tek aboneliği ifade ettiğini söylüyor. Çin’de haziran ayında üç operatör toplamda takriben olarak 1,6 milyar aboneye hizmet etti. Bu muazzam rakamsa Çin’in 1,4 milyar nüfusuna karşılık, kişi başına tek mobil cihaza sahip olduğunu gösteriyor.

cin 5G teknolojisi-01

Çin’in 5G tutkusu, hükûmet, ağ sağlayıcıları ve telekom ekipmanları üreticileri ve dahası arasında çok yönlü tek çaba olarak görülüyor. Bu çabanın tek neticesi olarak da temmuz ayında, 460 binden çok 5G baz istasyonu kuruldu.

Temmuz ayında tek görevli ise Çin’in her hafta vasati 15 bin tertemiz 5G baz istasyonu inşa ettiğini söyledi. Bu baz istasyonu sayısı 2020 yılının sonuna civarindan 600 bine ulaşacak gözüyle bakılıyor.

Ülkenin en hatri sayilir büyüklükte kozu ise 5G tarafında mühim çalışmalara imzasini atan Huawei oluyor. 5G teknolojisine sahip akıllı telefonlar noktasında Huawei, Oppo, Xiaomi de tıpkı rakipleri benzeri ivecen davranıyor.

Caict tarafından paylaşılan bilgilere göre, Çin bu sene içinde şu anne civarindan 93 milyon adet 5G bağlantısına sahip akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Hem de 5G destekli telefonlar ağustos ayındaki toplaminda sevkiyatın yüzde 60’nı oluşturdu.

5g kullanıcı sayısıÇin 5G kullanıcı sayısıÇin 5G teknolojisiÇin 5G teknolojisi ilerleyişiçinçin 5gHuaweioppoxiaomi