Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Bir sürücüsüz araç daha yollara çıktı!

Amerika'nın sürücüsüz araçların testlerinin merkezi konumunda olan Kaliforniya eyaletinde yeni bir marka daha eyalet şartlarını yerine getirerek yollara çıkma iznini aldı. Amazon'un sürücüsüz araç markası olan Zoox; Waymo, Auto ve Nuro'dan sonra Kaliforniya yollarında testlerini gerçekleştirecek.

Alphabet’in Waymo’su, Çinli startup AutoX ve Nuro’nun yolundan giden Zoox, Foster City’de bulunan genel merkezinin yakınında için caddelerde iki otomobilini sürücüsüz olarak test edebilecek. Bu karar takriben 1.3 milyar dolara Amazon’a esya var olan Zoox ekibini ve tabiî ki Amazon amaciyla çok iyi tek havadis olarak karşılandı.

Amazon’un sahibi Jeff Bezos sürücüsüz araç sektöründeki agresif genişlemesiyle dikkatleri üstüne çekmişti. Bezos, Aurora startup’ına 530 milyon dolarlık tek yatırımda 2019 seneninde bulunmuştu. Zoox’u alacağı vakit bağımsız tek iş olarak ayni ritimde devam etmesine müsaade edeceğini ve Aicha Evans Başka bir deyişle firmanın CEO’su ile kurucu müsterek CTO JEsse Levinson’ın pozisyonlarını savunacağını açıklamıştı.

Temmuz ayındaki Reuters haberine göre Zoox, 900’ün üzerinde tertemiz çalışanını ve 100 milyon dolarlık pay senedi ödülleri ile elde tutma sözü verdiğini bildirdi. ama Amazon, çok sayıda yatırımcının tekliflerini Zoox amaciyla art çeviriyor, bu sebeple de satın alma anlaşmasından uzaklaşabilirler. Amazon, Zoox’u Tamamiyle satın almak amaciyla 1.3 milyar dolar para tediye yapacak ve taraflar işlemlerin eylül ayında tamamlanacağını bekliyor.

Zoox, internet sitesinde geliştirdiği teknolojinin sıfırdan ve inanilmaz olduğunu belirtiyor.

Amerika Dolar havadis