Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Bilim Kurulu üyesinden ikinci dalga için tarih!

Ülkemizde corona virüs ile mücadelenin beyin takımı var olan bilim Kurulu’nun azaları tarafından yapılan izahlar oldukça önemli. bilim heyeti azalarından Prof. Dr. Alpay Azap heyecan edilenleri cevaplarken, 2. dalga konusuna değindi.

Bilim heyeti üyesi: 2. dalga 2020’nin sonuna doğru

Bir tv kanalındaki canlı yayına katılan Azap, “İkinci dalga olur mu?” sualine cevap verdi. Herkesi endişelendiren 2. dalganın yaz aylarında olmasının beklenmediğini ifade eden Azap, sonbahar veyahut kış aylarında Başka bir deyişle 2020 yılının sonlarına doğru tek ihtimalin bulunduğunu belirtti. Bunun nedeni ise o dönemde havaların iyice soğuyor olması.

Prof. Dr. Alpay Azap 2. dalga konusundaki açıklamasına şöyle ayni ritimde devam etti;

“Bu solunum virüsleri tıpkı grip, nezle yapan virüsler gibi, kapalı ortamları, iyi havalandırılmayan ortamları severler. Soğuk havayı severler ve ultraviyole ışınlarından da hiç hoşlanmazlar. Dolayısıyla havaların soğumasıyla tam da onların seveceği dahada basit bulaşabileceği yurttaslar arasında dahada basit dolaşabilecekleri tek ortam oluşmuş oluyor.”

Bilim heyeti üyesi: 2. dalga 2020'nin sonuna doğru

“Grip nasıl ki kasım, aralık aylarında artış gösterir, ocakta şubat benzeri çok grip vakası görürüz, ardindan havaların ısınmasıyla birlikte grip vakaları azalır, yazın tek tük grip vakasıyla karşılaşırız, bu virüs de aynen onun gibi. Zati çok benziyor Bir hayli özelliği grip virüsünü andırıyor. bu yüzden bu virüste de biz, sonbahar kış aylarında tek 2. artış bekliyoruz. Ama yaz aylarında ağırbaşlı tek artış olmasını, 2. dalgayı beklemiyoruz.”

Bilim heyeti üyesi tarafından yapılan bu İzah ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz..

bilim kurulubilim heyeti üyesicorona virüs 2. dalgaikinci dalgaProf. Dr. Alpay Azap