Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Bankalarda e-posta yasağı başlıyor! İşte tarih!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) internet bankacılığı hizmetini kullananların sıkça ihtiyaç duyduğu hesap ekstresi, dekont, hesap özeti gibi bilgilerin e-posta ile iletilmesi konusunda önemli bir değişikliğe gitti. 1 Temmuz günü yürürlüğe girecek düzenleme kapsamına e-posta gönderilmesi yerine internet bankacılığı ve mobil uygulamanın kullanılması esas olacak.

Bankalarda e-posta yasağı: isteğe bağlı olacak

Yasak yürürlüğe girdikten sonra kullanıcılar bankalardan bu bilgi ve dokümanları e-posta ile almaya devam edebilecek. Ancak bunun için müşterilerin bankaya talepte bulunarak e-posta ile bildirimi tercih ettiğini belirtmesi gerekiyor.

Düzenlemenin gerekçesinin Gmail ve Hotmail gibi e-posta sağlayıcıların sunucularının yurt dışında bulunması gösteriliyor.

“Yabancı internet sağlayıcılarından iletilen bankacılık bilgilerinin, yurtdışında kimler tarafından görülüp görülmeyeceği garanti edilemez” diyen yetkililer, yerli sunuculara bu bilgilerin sahip uygulamalarla iletilerek güvenceye alınmasını  ve hassas verilerin yurt içinde kalmasını hedeflediklerini dile getiriyor.

Bankacılık uygulamalarında 2 faktörlü güvenlik sistemi uygulanması nedeniyle verilerin daha güvenli olduğu dile getilirken, belgelere ait PDF dosyalarının uygulamalar üzerinden de alınabilmesiyle, e-postalara ihtiyaç kalmıyor. Bankalarda e-posta yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz?

bankabanka e-posta yasağıe-posta yasağı

Kaynak :shiftdelete