Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Bakandan her eve 100 Mbit internet açıklaması!

Yaklaşık 2 ay önce göreve başlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, corona virüs salgınının internet altyapısı üzerindeki etkilerine değinirken, her eve 100 Mbit internet açıklaması ile yüzleri güldürdü.

Kamu Bilişim Dijital Zirvesi’nin açılışında konuşan Bakan Karaismailoğlu, salgın döneminde e-ticaret sitelerine ilginin arttığı belirtti. Toplantılar için kullanılan yazılımların güvenlik sorunlarını beraberinde getirdiğini, bankacılık ve iletişim başta olmak üzere birçok sektörün evden çalıştığını, eğitim kurumlarının uzaktan eğitim platformlarıyla öğrencilerle buluştuğunu vurguladı.

Milliyet’in haberine göre, 2003 yılında 20 milyar lira seviyesinde olan Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörünün büyüklüğünün günümüzde 132 milyar liraya ulaştığını belirten Karaismailoğlu’nun açıklamalarından bazıları şunlar oldu;

Her eve 100 Mbit internet hedefi için tarih verdi

Fiber hat uzunluğu 371 bin kilometreyi, sabit genişbant abone sayısı 14 milyonu geçti. Sabit altyapılarda fiber kullanan abonelerin sayısı 3,1 milyona yaklaştı. 83 milyona ulaşan mobil abone sayısının yüzde 85’inden fazlası son üç yılda 4,5G hizmetini kullanmaya başladı. 2019 yılında sektör yüzde 13 büyüdü.

Bakandan her eve 100 Mbit internet açıklaması!

Karaismailoğlu, abone yoğunluğunu yüzde 100’e çıkarmayı ve bu kapsamda 10 milyon fiber abone ulaşmayı istediklerini belirtti. Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı’nın iki yıl önce yayımlandığını hatırlattı. Bu kapsamda her yerden herkese genişbant ilkesiyle hareket ederek “2023 yılında tüm hanelere en az 100 Mbit/s hızda genişbant erişimi sağlamayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

100 mbit internetadil karaismailoğluher eve 100 mbit internetulaştırma ve altyapı bakanı

Kaynak :shiftdelete