Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Bakan Karaismailoğlu: ‘Türksat 5A’yı 2 Ekim’de teslim alıyoruz, hedefimiz 30 Kasım’da fırlatmak’

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen ve Tuz Gölü’nde gerçekleştirilen TÜRKSAT Model Uydu Yarışmasında 22 takımın model uyduları gökyüzüyle buluştu. Burada bir açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Türksat 5A'yı 2 Ekim’de teslim alıyoruz, hedefimiz 30 Kasım’da fırlatmak” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, TEKNOFEST kapsamında düzen eden TÜRKSAT Model Uydu Yarışmasında türk mali olarak tasarlanan model uyduların roketle fırlatılması merasimine katıldı. Aksaray hudutları içinde bulunan Tuz Gölü havzasında gerçekleştirilen ve 22 ayrı takımın yarıştığı programda model uydular tek bir gökyüzüyle buluştu.

Burada tek İzah yapan endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Oldukça başarılı tek yarışma. Bu yarışma 5 senedir yapılıyor. Yalnızca üç takımla başlayan bu yarışmaya bu sene 149 türk mali üç yabancı üniversite 149 takım katılıyor. Çok başarılı çalışmalar yapan gençlerimiz var. Bu sene Zonguldak’tan öğrencilerimiz uzaya tek hakikat uydusunu gönderecek. En iyi ve en iyi yatırım gençlere yapılan yatırımlardır. Bu yarışma gençlerde hatri sayilir büyüklükte tek heyecan oluşturuyor. bu erken allahın izniyle başarılı atışları göreceğiz. tek milyon 700 binden çok kişinin katılımıyla gerçekleşti. Biz ulusal Teknoloji Hamlesi kapsamında geliştirdiğimiz türk mali ve ulusal ürünlerin tanıtımını yapıyoruz. Türkiye’nin ulusal teknoloji hamlesini, kendisinin teknolojisini geliştirerek yürüten memleket olmasını istiyoruz” dedi.

“Türksat 5A’yı iki Ekim’de teslim alıyoruz, hedefimiz 30 Kasım’da fırlatmak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da “Genç kardeşlerimizle birlikte onların heyecanını yaşıyoruz. İnşallah onların başarılarına şahitlik edeceğiz. hatri sayilir büyüklükte başarılara hep birlikte imzasini atacağız. Türksat 5A’yı iki Ekim’de teslim alıyoruz, hedefimiz 30 Kasım’da fırlatmak. Çalışmalara ayni ritimde devam ediyoruz. Peşinden 5B gelecek. aynı zamanda da sürprizlerimiz var, ayrıntılı tek İzah yapacağım” diye konuştu.

Konuşmaların derhal peşinden heyet öğrencilerin uydu çalışma stantlarını gezerek veriler aldı. dahada ardindan fırlatma alanına geçen heyet fırlatma butonuna basarak model uyduyu gökyüzüyle buluşturdu. Programa Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve Belediye Başkanı Evren Dinçer de katıldı.

Yasin Can