Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

ASELSAN’ın yerli video konferans uygulaması geliyor!

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının artması sebebiyle, birçok kişi evlerinden çalışmaya başladı. Video konferans uygulamaları da bu süreçte oldukça çok kullanılmaya başlandı. özellikle Zoom benzeri uygulamalar, piyasa değerlerinde inanılmaz artışlar yaşadı. ama alana çıkan güvenlik açıkları sonucu, bu tür uygulamalara türk mali alternatifler geliştirilmeye çalışılıyordu. Bu vaziyete çözüm olabilmek için, ASELSAN türk mali video konferans uygulaması geliştirdi.

Uygulama vatan içinde BizBize, vatan dışında ise XperMeet isimiyle piyasaya sürülecek.

ASELSAN türk mali video konferans uygulaması geliştirdi

Video konferans uygulamalarının kullanımının artmasıyla birlikte, veri hırsızlığında da artış görüldü. Bir hayli uygulama kullanıcısının verileri, web üzerinde satışa sunuldu. Bu vaziyetten nihayet vakitlerde etkilenen uygulamalardan birisi de Zoom olmuştu. çoklukla hızlı tek şekilde çözüm bulunsa da, veri hırsızlığının önüne geçebilmek amaciyla türk mali tek uygulama geliştirilmeye çalışılıyordu.

ASELSAN’ın iştiraki BİTES Savunma, Havacılık ve feza teknolojileri şirketi, bu ihtiyaca cevap verebilmek amaciyla XperMeet uygulamasını geliştirdi. müdafaa ve çok teknoloji şirketi ASELSAN ise, türk mali ve emniyetli video konferans uygulamasının kullanımına teşvik edecek. Türk mühendisler tarafından geliştirilen, uçtan uca şifreleme yöntemi ile maksimum seviyede emniyetli iletişim hizmeti sunan uygulama ASELSAN tarafından seçenek edildi.

ASELSAN türk mali video konferans uygulaması, kullanıcı verilerinin vatan dışına gitmesini engellemek amaciyla Turkcell ve Turksat asagi yapılarını kullanılıyor. SSL sertifikası ve uçtan uca şifreleme ile güvenlik seviyesi de tepe noktaya çıkarılmış durumda.

ASELSAN yönetim heyeti Başkanı ve genel Müdürü Haluk Görgün, uygulamaya ilişkin, “İcra heyeti toplantımızı iştirakimiz var olan BİTES’in geliştirdiği BizBize programını intranete yükleyerek yaptık. Kesintisiz, kullanışlı ve gayet hoşumuza gitti. kutlama ediyoruz.” dedi.

Uygulamayı, ASELSAN haricinde alan İstanbul, müdafaa ve Havacılık endüstri İhracatçılar Birliğinin bulunduğu çeşitli kuruluş ve kuruluşlar da kullandı.

Uygulamaya, yakın zamanda çok güvelikli dosya paylaşma özelliği de gelecek. Tarayıcılar üzerinden kullanılabilen uygulama, Haziran ayı içinde mobil kullanıma da sunulacak.

AselsanASELSAN türk mali video konferans uygulamasıBizBize uygulamasıXperMeet uygulamasıyerli video konferans uygulaması