Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Apple’ın ‘etiket’ şartı WhatsApp’ı kızdırdı

WhatsApp, App Store’da geliştiricilerin hangi kullanıcı verilerini topladıkları ile alakalı bilgi gönderme şartı getiren Apple’a kati reaksiyon gösterdi.

WhatsApp’dan Apple’a haksız rekabet ve saklılık tepkisi!

Facebook’a ait var olan WhatsApp, Apple’ı haksız rekabet ve saklılık konusunda eşit davranmamakla suçladı.

App Store’da bulunan uygulamalardan gizlilik bilgilerine ait açıklama istek eden Apple’ın iMessage uygulaması, iPhone’lara önceden yüklenmiş olarak geliyor ve tertemiz gizlilik etiketlerinin gösterileceği App Store’dan indirilmesi gerekmiyor.

Apple, uygulamaların topladığı veri türlerini açıklama etmek amaciyla saklılık etiketlerini “finansal bilgiler” veyahut “kullanıcı içeriği” benzeri geniş terimler seklinde düzenledi. Facebook, bu şartların kullanıcıları WhatsApp’ın topladığı veriler ile alakalı endişelendirebileceğini ve bunun rekabet açısından tek dezavantaj olduğunu vurguluyor.

WhatsApp, İhtiyaç duyulan verileri Pazartesi bugünü Apple’a gönderdi, ama WhatsApp tarafından yayınlanan tek blog gönderisinde “Apple’ın şablonu, uygulamaların duygulu verileri savunmak amaciyla uygulayacağı tekniklere ziya tutmuyor” denildi.

WhatsApp sözcüsü Axios’a ise mevzu hakkinda “Etiketlerin birinci ve üçüncü taraf uygulamalarında tutarlı olması gerektiğini ve uygulamaların kişilerin hususi bilgilerini savunmak amaciyla alabileceği kuvvetli önlemleri yansıtması gerektiğini düşünüyoruz. İnsanlara okuması basit veriler sağlamak iyi tek başlangıç ​​olsa da, insanların indirdikleri uygulamalardaki bu ‘gizlilik‘ etiketlerini iMessage benzeri evvelce yüklenmiş uygulamalarla karşılaştırabilmelerinin mühim olduğuna inanıyoruz” izahını yaptı.

Axios’a , “WhatsApp insanların mesajlarını veyahut kati konumunu göremezken, biz bunu yapan uygulamalarda aynı geniş etiketleri kullanıyoruz” dedi.

Geliştiricilerin uygulamaları ile alakalı İhtiyaç duyulan saklılık bilgilerini göndermeleri amaciyla nihayet tarih dündü. saklılık etiketlerinin “Uygulama Mağazası”nda ne vakit görünür olacağı bilinmiyor.

App Storeapp store gizlilikapp store kullanıcı verileriAppleiOS uygulama gizliliğiwhatsappwhatsapp kullanıcı verileri