Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Apple ve Çin ortak adım atarak uygulama avı başlattı

Apple ve Çin, App Store için ortak adım atarak çok sayıda uygulamayı kullanımını yasakladı. Çin’de yerel hükumet tarafından gelen uygulama kaldırma isteği üzerine App Store’da binlerce uygulama kaldırıldı. ABD markaları ve Çin arasında yaşanan gerginliklerden sonra bu gelişmenin yaşanması da dikkat çekti.

Çin’de birçok sosyal medya platformunun ve uygulamanın kullanımının yasak olduğu biliniyor. Bunun için de Çinlilerin bazı VPN hizmetlerini tercih ettiği de gelen bilgiler arasında. Şimdi de Çin vatandaşlarını memnun etmeyecek yasaklamalar App Store’da yapıldı.

Apple ve Çin, App Store için ortak hareket etti

Gelen haberlere göre yerel hükümetin isteği doğrultusunda App Store’dan 45 bin civarında uygulama kaldırıldı. Kaldırılan 45 bin uygulamanın 39 bin kadarının oyun olduğu ve bu oyunların çoğunun ücretli olduğu aktarılıyor. Hatta bazı iddialara göre kaldırılan oyunlar arasında dünyaca ünlü geliştirici Ubisoft’un oyunu da bulunuyor. Ancak Çin haricinde bulunan kullanıcıların söz konusu kaldırma işleminden etkilenmediğini belirtmek mümkün.

Uygulamaların kaldırılmasına sebep olarak lisanslama işlemi gösteriliyor. Çin’de yer alan mevzuata göre ücretli her uygulamanın bir adet ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) lisansı alması gerekiyor. Ancak bu uygulamaların söz konusu ISBN numarasını almadığı, böylece Apple ve Çin tarafından da App Store üzerinden kaldırıldığı belirtiliyor.

apple ve çin app store

Bu tür gerekliliklerde toleransı bulunmayan Çin yönetiminin bu tutumuna karşı Çin vatandaşlarının nasıl tepki vereceği de merak ediliyor. Çünkü geçtiğimiz yaz aylarında 30 bin civarında uygulama da aynı gerekçe gösterilecek mağazadan kaldırılmıştı.

Oynaması ücretsiz olan uygulamaların App Store’da yer almaya devam ettiği belirtiliyor. Araştırmacılar, App Store’da en çok gelir elde eden 100 oyunun 97’sinin ISBN lisansı aldığını aktarıyor. Kaldırma işlemi sonrasında en büyük zararı uygulama geliştiricileri yaşıyor.

App Storeapp store çinapp store çin uygulamalarıapple ve çin

Kaynak :shiftdelete