Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

App Store’un 2019’da kazandığı gelir belli oldu!

“App Store ne kadar kazandırıyor?” sorusunun cevabını merak eden birçok kullanıcı mevcut. Bu sorunun cevabı her yıl değişiyor. Apple’ın internet sitesinde yayımlanan bir açıklamada bu konuya değinen bir yazı yayımlandı.

App Store Apple’a 2019 yılında ne kadar kazandırdı?

2008 yılında 500 uygulama eşliğinde kullanıcıların hizmetine sunulan App Store, 12 yıldır bir uygulama mağazası olarak hizmet vermeye devam ediyor. Apple, uygulama geliştiren kişilere şimdiye kadar toplam 155 milyar dolardan fazla para ödedi.

Geçen yıl geliştiricilere toplam 40 milyar dolardan fazla ödeme yapan ABD’li teknoloji şirketi, uygulamalarda yer alan ücretli içeriklerin gelirlerini geliştiriciler ile paylaşıyor. Peki Apple geçen yıl App Store sayesinde ne kadar gelir elde etti?

Apple, ilgili rapora göre App Store’un fiziki (somut) olarak sattığı ürünler ile kullanıcılara sunduğu servislerden 413 milyar dolar gelir elde etti. 61 milyar dolar ise dijital ürünler ve diğer servisler aracılığı ile kazanıldı.

App Store ne kadar kazandırıyor

ABD merkezli ekibin verdiği diğer bilgiler de oldukça ilginç. Zira Apple, uygulama içerisinde yer alan reklamlardan 45 milyar dolar kazandı. Bu kazançları topladığımızda Apple’ın geçen yıl toplam 519 milyar dolar kazandığını görüyoruz.

413 milyar dolarlık gelir toplam gelirin yüzde 80’ini oluşturuyor. 61 milyar dolarlık gelir ise yüzde 11.8’lik bir katkıda bulunuyor. Geriye kalan 45 milyar dolarlık kazanç da bu gelir pastasının yüzde 8.2’sini oluşturuyor.

Bu istatistiği hazırlayan Analysis Group, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin’in bu gelire 246 milyar dolarlık bir katkıda bulunduğunu açıkladı. Sonuç olarak Çin, App Store’a yüzde 47 oranında bir gelir sağladı.

App Store

ABD, 519 milyar dolarlık gelirin sağlanmasında yüzde 27 oranına tekabül eden bir paya sahip. Bu pay, 138 milyar dolar anlamına geliyor. Geriye kalan yüzde 26’lık pay ise diğer ülkelere ait.

Sizce Apple 2020 yılında App Store aracılığı ile ne kadar gelir elde edecek?

App Store ekosistemiApp Store ne kadar kazandırıyorAppleApple App Storeapple ekosistemiApple Store uygulama mağazasıApple uygulama mağazasıios ekosistemi

Kaynak :shiftdelete