Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

AMD vs NVIDIA rekabeti ne durumda? Devler kapışıyor

Dün akşam Türkiye saati ile 19:00’da düzenlenen etkinlik ile birlikte, Radeon RX 6000 serisi ekran kartları AMD tarafından tanıtıldı. Bu kartlar, NVIDIA’nın RTX 3000 serisi ekran kartları ile rekabet edecek. Peki yeni kartların tanıtılmasının ardından AMD vs NVIDIA rekabeti ne duruma geldi? Biz de bu yazımızda, bu konuyu derinlemesine inceleyeceğiz.

Şimdilik NVIDIA ve AMD tarafından üç kart tanıtılmış olsa da ileri ki zamanlarda yeni kartların gelmesi bekleniyor.

AMD Radeon RX 6800 XT ve RX 6800 tanıtıldı!

AMD Radeon RX 6800 XT ve RX 6800 tanıtıldı!

AMD, yeni ekran kartlarını tanıttı. Peki AMD Radeon RX 6800 XT ve RX 6800 özellikleri ve fiyatı nasıl? Gelin hep beraber detaylıca bakalım.

AMD vs NVIDIA rekabeti hangi noktaya geldi? Rekabet kızışıyor

RTX 3000 serisinde 8 nm üretime geçen NVIDIA, bu konuda TSMC ile ortaklığını bozup Samsung tarafına yönelmişti. İlk defa bu kadar büyük bir performans sıçraması yaşayan NVIDIA, agresif bir fiyat politikası da izlemişti. Tüm bunların ardından, AMD’nin RX 6000 serisi ile vereceği cevap merak ediliyordu. Kartlarını tanıtan AMD, RX 6900 XT ile RTX 3090‘a meydan okudu.

AMD vs NVIDIA

NVIDIA’nın aksine klasik bir üç fanlı tasarım tercih eden AMD, özellikle watt başına performans konusunda daha iyi bir konuma geldi. Ancak o konuya yazımızın ilerleyen kısmında değineceğiz.

Mimari karşılaştırma

AMD vs NVIDIA karşılaştırma konumuza ilk olarak mimari farklardan gireceğiz. 8 nm Samsung üretimi çipleri kullanan NVIDIA, Ampere ismini verdiği mimari ile kullanıcıların karşısına çıktı. TSMC’nin 7 nm çiplerini tercih etmeyen NVIDIA, bu konuda bir miktar pişmanlığa sahip. Küçük bir ihtimal de olsa, ileride 7 nm TSMC üretiminden geçen yenilenmiş bir RTX 3000 serisi görebiliriz.

AMD vs NVIDIA

AMD ise, işlemci tarafında olduğu gibi ekran kartlarında da 7 nm TSMC üretimi çipleri kullanmaya karar verdi. RDNA 2 mimarisine geçiş yapan firma, oldukça büyük geliştirmelere ev sahipliği yapıyor. Bu mimarinin en büyük avantajlarından birisi de watt başına düşen performans ve Infinity Cache özelliği. AMD’nin dün akşam tanıttığı tüm ekran kartları, NVIDIA’ya kıyasla daha düşük TDP değerlerine sahip. RX 6000 serisi kartların bu kadar etkili bir watt başına performans sunmasına yardımcı olan ekip, işlemci tarafında Zen mimarisini geliştiren ekip. Bu konuda AMD, çapraz departmanlardan yardım almış durumda.

AmdnvidiaradeonRadeon RX 6000rtxRTX 3000

Kaynak :shiftdelete