Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

AMD Ryzen 7 5800G için ilk bilgiler kendisini gösterdi

AMD Ryzen 7 5800G özellikleri grafik performansı üstüne listeleme yapan tek internet sitesinde kendisini gösterdi. Gelişmiş Vega grafik sistemiyle kullanıcıların karşısına çıkacak var olan işlemci, Zen üç mimarisine sahip olacak. hatri sayilir büyüklükte kullanım oranlarına sahip var olan Zen iki mimarili işlemcilerden ardindan Zen üç mimarili işlemcilerin nasıl satış oranları yakalayacağı heyecan ediliyor.

AMD Ryzen 7 5000 masaüstü işlemci serisinin amiral gemisi olduğu düşünülen Ryzen 7 5800G, GPU özellikleriyle kendisini gösterdi. Modelin grafik özelliklerine değin veriler yayınlanırken, bu veriler ışığında da işlemcinin anne nitelikleri ile alakalı tahminler yapıldı.

AMD Ryzen 7 5800G nitelikleri amaciyla şimdilik alana çıkanlar

İşlemcinin bütün özelliklerine değin veriler bulunmasa da grafik birimlerine göre yorumlamalar ve tahminler yapıldı. Bu bilgilere göre de model 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı ile piyasaya sunulacak. 16 MB L3 önbellek bulunduğu düşünülen işlemciyle, 4000G masaüstü modelinden dahada iyi performans elde edileceği belirtiliyor.

AMD Ryzen 7 5800G özellikleri amaciyla çalışma frekanslarına değin tahminler dikkat çekiyor. AMD Ryzen 7 5700G modelinin hız aşırtma testlerinde 4.7 GHz çalışma hızına çıkması tertemiz modelin 5 GHz hızına ulaşan hız aşırtma detayına sahip olacağı istikametinde yorumlanıyor. ama kati rakamlar AMD’nin yaptığı tanıtım ile belli olacak.

AMD Ryzen 7 5800G özellikleri

İşlemcinin grafik nitelikleri amaciyla 8 işlem birimi bulunan Vega GPU kendisini gösteriyor. 1800 MHz hızında çalışan bu grafik birimi, 128 bit değerine sahip. Bulunla birlikte bağlantı arabirimi amaciyla PCI Express 3.0 kendisini gösteriyor. Bu da modelin PCI Express 4.0 desteği bulunmadan kullanıcılarla buluşacağı mananına geliyor.

Gelen bilgilere göre modelin çıkış tarihi amaciyla 2021 yılının 2. çeyreği düşünülüyor.

Amdamd ryzenAMD Ryzen 7 5800GAMD Ryzen 7 5800G özellikleri