Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

99 dolara uzay interneti

Elon Musk'ın en önemli projelerinden biri sayılan Starlink, uzay interneti ilk testleri için kullanıcıların hizmetine açılıyor. Kurulum bedeli 499 dolar olarak belirlenen hizmetin aylık ücreti ise 99 dolar olacak.

Elektrikli oto Tesla ve feza firması SpaceX’in sahibi milyarder girişimci Elon Musk’ın yörüngeye hızlı web amaciyla yerleştirdiği Starlink uyduları, aylık 99 dolara test Emelli kullanıcıların hizmetine açılıyor.

Kurulum ücreti 499 dolar var olan Starlink interneti, nihayet derece hızlı olacak ve özellikle altyapı yetersizliği çekilen yerlerde İhtiyaç duyulan web ihtiyacını görecek.

Hali hazırda Washington, Wisconsin ve Idaho’da çok sayıda kullanıcının ‘Better Than Nothing Beta’ (Beta sürümü hiç yoktan iyidir) adli test amaciyla müracaat ettiği aktarılıyor.

Euronews’te bulunan habere göre, bu test sürümünde 50Mb/s ile 150Mb/s arasında tek hıza ulaşılacağı ve Yalnızca 20 milisaniye ile 40 milisaniye arası tek gecikme (latency) oluşacağı belirtiliyor. Bununla birlikte uyduların Daha yeteri civarindan sayıda olmaması hasebiyle ara sıra web kesintileri de olacak.

MEMNUN DEĞİLSENİZ YÜZDE 75’İ İADE

Reuters’a konuşan tek kullanıcı kurulum kitini satın aldığında içinden “Servisten hoşnut kalmadığınız halde yüzde 75 kazanç iadesi ile bize art gönderebilirsiniz.” yazısı çıktığını söylüyor.

Starlink interneti tek sonraki ani çok sene dahada küresel çapta hizmet amaciyla hazır olmayacak.

Şu anda dünyanın yörüngesinde 800’den çok Starlink uydusu bulunuyor. Bu çok tek rakam benzeri görünse de küresel çapta geniş bant tek web hizmeti amaciyla binlerce uydunun dahada fırlatılması gerekli.

HEDEF MARS’A var olan YOLCULUK

10 milyar dolarlık tek yatırım gerektiren Starlink projesi tamamlandığında Musk’a senelik olarak 30 milyar dolarlık tek kazanç sağlayacak. Musk’ın bu parayı Mars kolonisi projesi çerçevesinde geliştirilen ‘Starship’ isimli feza gemisini bitirmek amaciyla kullanması bekleniyor.

YALNIZ DEĞİLLER, RAKİPLERİ VAR

Musk feza interneti ile alakalı yalnız değil. OneWed ile İngiliz devleti, Hindistan’ın Bharti Grubu ve dünyanı en varlıklı işadamı var olan Jeff Bezos da AMZN.O ile uydu web sağlayıcısı olmak amaciyla Starlink’e rakip olacaklar.

Dolar Hindistan web Mars oto kazanç feza
Yayınlanma Tarihi:08:08, 28 Ekim 2020