Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

400’den fazla ithal ürüne ek gümrük vergisi geliyor

Corona virüsü sonrası birçok ülke ekonomisi adına kararlar vermeye devam ediyor. Türkiye de bu kapsamda yeni kararlar almayı sürdürüyor. Son olarak, Resmi Gazete’de  İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı dikkatleri üzerine çekti. Bu kapsamda, teknolojik ve elektronik ürünlerin de içinde yer aldığı 400’ün üzerinde üründe ek vergi uygulaması yapılacak. İthal ürünlere ek gümrük vergisi geliyor!

İthal ürünlere ek gümrük vergisi uygulaması başlıyor

Mayıs ayında 800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldiğini sizlere duyurmuştuk. Yeni alınan kararlar ile birlikte, ithal ürünlerde 30 Eylül’e kadar değişeceği söylenen oranlarda, yüzde 20’ye çıkabilecek şekilde ek gümrük vergisinin alınacağı Resmi Gazete’de duyurulmuş oldu. 30 Eylül tarihinden sonra ise yüzde 10 gibi bir oranda sabitleneceği belirtiliyor.

Küresel anlamda büyük etkileri olan salgının Türkiye’deki etkileri de oldukça fazla oldu. Salgının Türkiye ekonomisine olumsuz etkilerinin azaltılması amaçlanıyor.Bunun da ötesinde yerli sanayinin de artan ithalat baskısına karşı korunması isteniyor. Bazı ithal ürünlere ek gümrük vergisi getirilmesinin sebeplerini bunlar olarak açıklayabiliriz.

Ticaret Bakanlığı’nın ise alınan kararlara ilişkin, özel durumları incelemesi ya da konuya ilişkin hususlarda tebliğ çıkartması mümkün olacak. Peki, ek gümrük vergisi hangi ürünleri kapsıyor? İşte o ürünlerin yalnızca bir kısmı:

Tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası gibi ürünlerin de yer aldığı 400’ü aşkın ürün bulunuyor.

Bunların yanında, seyahat için kullanılan plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik materyali için de ek gümrük vergisi geldi, bu verginin oranıysa yüzde 10 bandında olacak.

ek gümrük vergisiek vergigümrük vergisiithal ürünlere ek gümrük vergisi

Kaynak :shiftdelete