Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

26 iPhone’u tek tuşla kontrol etti! İşte nedeni

iPhone güvenlik açığı ile gündeme yakın vakit evvel gelmişti. Bahsi geçen güvenlik açığı ile kısa müddette 26 iPhone’u kapatmak mümkün vaziyete geliyor. Yakın vakit evvel alana çıktığı kadarıyla iPhone’larda tek güvenlik açığı bulunuyordu. Bu açık sayesinde kolaylıkla iPhone’un ele geçirildiği görülüyor.

Bunun amaciyla Yalnızca Wi-Fi benzeri tek bağlantıya neden duyulması açığın Sahiden de korkutucu olduğunu alana çıkartıyor. Google Project Zero ekibinden tek yazılımcı var olan Ian Beer, konuyu Apple’a bildirdiğini ve bu açığın kapatıldığını belirtmiş olsa da açık ile alakalı tek video paylaştı.

iPhone güvenlik açığı ve yaşanabilecekler

Ian Beer YouTube üzerinden yayımladığı videoda tek bir tuş ile 26 değişik model iPhone’u kapatabiliyor/açabiliyor. Wi-Fi irtibatı dışında başka tek şeye gereksinim duymayan bu yazılımsal açık aslında perişan kişilerin eline bu fırsat geçse mesele çıkabileceğinin kanıtı.

Apple tarafından iOS 13.5 ile kapatıldığı aktarılan bu açık aslında milyonlarca kişinin etkilenmesine neden olabilirdi. Ian Beer paylaştığı tek yazıda ise 100 dolarlık tek harcama yaptığını söylüyor. Bu harcama ile kısa süre içinde 26 iPhone’un kontrolünü eline aldığının altını çiziyor.

Apple-imzali- iPhone-larin -evrimi-10

Popüler ve ulaşılması da tek öylesine basit var olan Raspberry Pi ve ani çok adet Wi-Fi adaptörü kullanarak hazırladığı düzeneğe yazılım eşlik ediyor. tekrar de belirtmekte yarar var ki Beer, Apple cihazları hacklemek ile meşhur Başka bir deyişle bu işlem onun amaciyla basit olsa da aslında ”profesyonel olmayan kişilerin” Bir hayli de yapabileceği tek şey değil.

Güvenlik açıklarının ne civarindan da riskli tek vaziyete gelebileceğinin ispatı var olan bu paylaşım, telefonları güncel tutmanın ehemmiyetini tek sefer dahada alana çıkartıyor. Neyseki iPhone güvenlik açığı iOS 13.5 güncellemesiyle kapatıldı. Bu güvenlik açığı benzeri açıklardan müdafaa etmek amaciyla telefonları güncel tutmak gerekiyor.

iOSiOS 13.5 güncellemesiiios güvenlik açığıiPhoneiPhone güvenlik açığıiPhone güvenlik açığı alana çıktı